Konkurs Aktywności Twórców Ludowych ma wieloletnią tradycję. Jest wyrazem uznania dla talentu i działalności artystów, którzy wzbogacają regionalne i polskie dziedzictwo kulturowe.
W jego ramach oceniana jest autentyczna aktywność, czyli udział w wystawach, kiermaszach i warsztatach. W tym roku o wyróżnienia ubiegało się 231 twórców ludowych ze wszystkich regionów etnograficznych Kujaw i Pomorza – Borów Tucholskich, Pałuk, Kociewia, Ziemi Chełmińskiej.
Oprócz nagród pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, jury konkursu postanowiło wzorem lat ubiegłych przyznać nagrody za całokształt twórczości. Trafią one do osób, które z racji wieku nie są już aktywnymi twórcami, ale znacząco przyczyniły się do rozwoju sztuki ludowej w województwie. Specjalne wyróżnienia przyznano hafciarkom: Marii Czerwińskiej z Tucholi, Urszuli Fanclau z Łabiszyna, Genowefie Giergielewicz z Kowala, Renatcie Glazie z Tucholi, Teresie Okonek z Tucholi, Zofii Rychlewskiej z Inowrocławia i Annie Szczęsnej z Tucholi, malarzowi i rzeźbiarzowi Marianowi Kuźmińskiemu z Tucholi oraz Czesławowi Aniukiewiczowi z Bydgoszczy za palmy wileńskie. Nagrody pierwszego stopnia przyznano w tym roku 110 osobom. Pełna lista laureatów– tutaj .
Tradycyjnie nagrody zostaną wręczone podczas Zjazdu Twórców Ludowych w Żninie, który w tym roku odbędzie się 21 września. Festyn będzie też okazją do obchodów dwudziestolecia istnienia bydgosko-toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jednego ze współorganizatorów konkursu.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego
fot. Andrzej Goiński.: ubiegłoroczny Zjazd Twórców Ludowych w Żninie.