1. Masz czas do 31 marca
Zasadą jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop w roku kalendarzowym w którym nabył do niego prawo. Jednak może on również wykorzystać ten urlop do końca pierwszego kwartału następnego roku. Czasu zostało już niewiele – warto zatem sprawdzić, którzy pracownicy nie skorzystali z prawa do wypoczynku w 2007 r. i powinni wziąć urlop do końca marca 2008 r. Może się okazać, że takich pracowników jest wielu – trzeba więc tak zaplanować nieobecności, aby nie zdezorganizowały one pracy w zakładzie.
2. Jeśli się spóźnisz…
Gdyby jednak pracownik nie wykorzystał zaległego urlopu do 31 marca, to urlop ten nie przepada i pracownik cały czas ma do niego prawo. Jednak w takiej sytuacji pracodawca naraża się na sankcje inspekcji pracy. Ponadto pracownik może pozwać pracodawcę do sądu o udzielenie zaległego urlopu (który przedawni się dopiero z upływem 3 lat od końca marca).
Kto odpowiada za nieudzielanie zaległego urlopu? Odpowiedzialność za terminowe wykorzystanie urlopu ciąży na tym, na kim ciąży obowiązek udzielenia urlopu. Jeśli więc o udzieleniu urlopów decydują np. kierownicy działów, a pracodawca jedynie przyjmuje do wiadomości uzgodnione przez nich terminy, to nie odpowiada za nieudzielanie urlopu w terminie (warto jednak przypomnieć np. kierownikom, że powinni uzgodnić z pracownikami udzielenie urlopu do 31 marca). |
3. Nie zawsze możliwy jest urlop przed 31 marca
Pracodawca (lub inna osoba odpowiedzialna za udzielenie urlopu) nie poniesie konsekwencji, jeśli pracownik nie mógł wykorzystać zaległego urlopu z powodu usprawiedliwionej nieobecności.
Przykład:
Pracodawca umówił się z pracownikiem, że ten wykorzysta zaległy urlop w lutym. Jednak na początku lutego pracownik udał się na zwolnienie chorobowe, na którym przebywał aż do kwietnia. W tej sytuacji pracodawca nie odpowiada za nieudzielanie zaległego urlopu do 31 marca.
Podstawa prawna
Portal Kadrowy – odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne :: www.portalkadrowy.pl
Artykuł pochodzi z serwisu: www.PortalKadrowy.pl :: Serwis specjalistów ds. personalnych