Partie liczą na to, że znane nazwiska na listach poprawią ich wynik wyborczy. Więzy krwi mają poważny wpływ na polską politykę. Listy Samoobrony w województwie łódzkim układał osobiście wiceszef partii Stanisław Łyżwiński – i wystawił do sejmiku wojewódzkiego syna Cezarego, oczywiście na pozycji lidera. Radnym w Krakowie chce być ponownie Maciej Twaróg ( LPR), zięć ministra Wassermanna.
Na radnych wojewódzkich startują w Małopolsce Barbara Dziwisz (bezpartyjna, lista PO),bratanica kardynała Stanisława Dziwisza, oraz Marek Pęk (lista PiS), syn eurodeputowanego Bogdana Pęka (startował z list LPR). Liderem listy LPR do sejmiku zachodniopomorskiego jest Marcin Wiechecki, brat Rafała Wiecheckiego, ministra gospodarki morskiej. Na liście PiS do Rady Miasta w Gdańsku znalazła się żona byłego szefa "Solidarności" Mariana Krzaklewskiego – Maryla. Z kolei żona byłego premiera Jerzego Buzka – Ludgarda – kandyduje z list PO w Katowicach.
Wybory samorządowe to szansa na rewanż dla wyrzuconych za burtę ogólnopolskiej polityki. Najbardziej kontrowersyjny powrót szykuje się w Krakowie. Do rady miasta kandyduje gen. Józef Semik, odwołany po aferze starachowickiej doradca wiceszefa MSWiA Zbigniewa Sobotki. Startuje z listy komitetu prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Dużym wzięciem wśród polityków cieszą się sportowcy, zwłaszcza piłkarze. Do sejmiku Podkarpacia kandyduje z list centrolewicy legendarny Grzegorz Lato – w poprzedniej kadencji senator SLD. W Łodzi na liście PO jest Józef Młynarczyk, były reprezentacyjny bramkarz. Z list zachodniopomorskiej PO kandydują były napastnik Pogoni Szczecin Robert Dymkowski oraz Radosław Majdan, obecny bramkarz. Była mistrzyni świata w kick boxingu Iwona Guzowska startuje z listy komitetu Razem dla Gdańska, który połączy się w bloku z PO. W wyborach do Rady Powiatu malborskiego Samoobrona wspiera dwukrotną mistrzynię Europy siłaczek Strongwoman – Anetę Florczyk.