Nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym weszła w życie w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” opracowanego w Ministerstwie Gospodarki. Zgodnie z nowymi przepisami umowa między partnerami ma charakter ramowy, a szczegółowe zobowiązania będą realizowane w oparciu o przepisy obowiązującego prawa.
– Przygotowaliśmy dobrą ustawę i mamy ciekawe projekty, które będą realizowane dzięki nowej formule. Myślę, że na dynamiczny rozwój PPP w samorządach nie będziemy musieli długo czekać. Powinniśmy jednak wspierać lokalne władze w poszukiwaniu potencjalnych inwestorów do nowych przedsięwzięć – podkreśla wiceminister Adam Szejnfeld.
W opinii wiceministra należy promować partnerstwo publiczno-prywatne i zachęcać do niego wszystkich, którzy są zainteresowani podjęciem działalności w tej dziedzinie. Dlatego resort gospodarki prowadzi szeroką kampanię informacyjną. W całym kraju, jak również za granicą, organizowane są konferencje, seminaria i warsztaty poświęcone tematyce PPP.Podczas spotkań omawiane są nie tylko nowe przepisy i możliwości, jakie daje nowa ustaw, ale także konkretne projekty, dla których poszukiwani są potencjalni wykonawcy.
PRZYKŁADY ZGŁOSZONYCH PROJEKTÓW DO REALIZACJI POTENCJALNIE W PPP:
Województwo Pomorskie
Województwo Małopolskie
Województwo Wielkopolskie
Starostwo Powiatowe w Otwocku
Urząd Miasta Lublin
Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza
Urząd Miejski Wrocław
Urząd Miasta Płocka
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
W fazie wstępnej Oceanarium przy Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, Port Czerniakowski oraz przebudowa przystanków komunikacji miejskiej.