Żądanie od pracownika podpisania takiego zobowiązania nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa pracy.
1. Trzeźwość – to podstawowy obowiązek pracownika
Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest zachowanie trzeźwości w miejscu pracy, a tym samym niespożywanie alkoholu na terenie zakładu pracy. Każdy pracownik powinien stawić się do pracy w stanie umożliwiającym jej wykonywanie zgodnie z postanowieniami umowy o pracę. W stosunku do pracownika, który świadczy pracę w stanie nietrzeźwości, mogą być stosowane różne środki, w tym zwłaszcza kara porządkowa lub dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę. Nie ma potrzeby, aby pracodawca odbierał od pracownika osobne pismo w tej sprawie – zastosowanie środków dyscyplinujących jest możliwe niezależnie od tego, czy pracownik otrzymał wspomniane pismo.
2. Nie można żądać zobowiązania co do kary finansowej
Pracodawca nie może stosować kar innych niż przewidziane w przepisach prawa pracy. Z tej przyczyny nie można żądać od pracownika podpisania oświadczenia, że podda się dobrowolnie karze 1.000 zł, bo takiej kary nie przewidziano w prawie pracy. Nie ma także sensu uprzednie żądanie zgody na poddanie się badaniu alkomatem, bo i tak nie będzie można użyć przymusu, gdy nietrzeźwy pracownik odmówi poddania się badaniu.
Podstawa prawna
Portal Kadrowy – odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne :: www.portalkadrowy.pl
Artykuł pochodzi z serwisu: www.PortalKadrowy.pl :: Serwis specjalistów ds. personalnych