Zagadnienia te dotyczą pracowników urzędów gmin i urzędów miast na prawach powiatu, jednostek pomocniczych gminy, gminnych jednostek organizacyjnych, ale też ich odpowiedników na poziomie samorządów powiatowych i samorządów województw. Pracownicy samorządowi obsługują 38 milionów Polaków i obywateli innych państw, którzy zwracają się do polskich urzędów samorządowych.
Patronat nad konferencją objął poseł Bronisław Dutka – Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, który wziął udział w debacie wraz z Małgorzatą Terlikowską – Radcą Prezesa Rady Ministrów reprezentującą ministra Adama Leszkiewicza, odpowiadającego z ramienia Rządu za projekt nowej ustawy.
Na zaproszenie Związku w debacie panelowej na konferencji wzięli udział również:
Zdzisław Martyna – Burmistrz Korfantowa, Henryk Sokołowski – Przewodniczący Rady Gminy Skoroszyce,
Kornelia Lauer-Konecka – Sekretarz Gminy Dobrzeń Wielki,
Liliana Ciuła – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej NSZZ „Solidarność” w Urzędzie Miasta Opola.
W dalszej dyskusji głos zabrali: Wiesław Plewa – Wójt Tułowic, Jan Leszek Wiącek – Burmistrz Wołczyna i Mieczysław Adaszyński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim. Moderatorem debaty był Czesław Tomalik – Prezes Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego.
Uczestnikami konferencji byli prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, przewodniczący rad miejskich i rad gmin, sekretarze gmin, naczelnicy wydziałów i kierownicy referatów oraz delegacja związków zawodowych pracowników samorządowych.
W ramach debaty panelowej przedyskutowano poszczególne aspekty statusu pracowników samorządowych, w tym między innymi:
Wnioski z debaty zostaną przekazane Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej do dalszych prac nad projektem nowej ustawy o pracownikach samorządowych.
Prezes Zarządu
Związku Gmin Śląska Opolskiego
Czesław Tomalik