Program stypendialny promuje młode kadry z administracji publicznej oraz ważnych społecznie instytucji z nią związanych w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech, pragnące zdobyć doświadczenie
zawodowe w niemieckiej administracji oraz zajmować w przyszłości stanowiska kierownicze w
strukturach publicznych swoich krajów.
Rocznie jest przyznawanych 25 stypendiów. Stypendyści poznają niemiecką administrację i zaznajamiają się z przepisami europejskimi pracując jako stażyści w instytucjach federalnych,
regionalnych i komunalnych oraz w sektorze prywatnym. Staże są planowane i organizowane w znacznej mierze w oparciu o preferencje i oczekiwania stypendystów. Uzupełnienie staży stanowią seminaria tematyczne.
W czasie trwania programu (wrzesień – maj) stypendyści spotykają się regularnie między sobą oraz z uczestnikami innych programów Fundacji im. Roberta Boscha w ramach wspólnych seminariów oraz szkoleń. To powiązanie z innymi programami dla młodych kadr kierowniczych umożliwia tworzenie sieci wzajemnych kontaktów. Stypendyści są równocześnie „ambasadorami”, którzy przekazują niemieckim partnerom informacje o własnym kraju oraz jego instytucjach. Koordynacją programu i przyjmowaniem wniosków stypendialnych w Polsce zajmuje się Centrum Stosunków Międzynarodowych (CSM) w Warszawie.
Stypendium
Uczestnicy w czasie trwania programu otrzymują miesięczne stypendium w wysokości 1.280 euro, z uwzględnieniem dodatków dla małżonków i dzieci. Fundacja pokrywa koszty podróży związane z programem stypendialnym oraz opłaty za kursy językowe. Na okres pobytu stypendyści są ubezpieczani przez Fundację w wymaganym wymiarze.
Warunki uczestnictwa
Ostateczny termin składania dokumentów na rok programowy 2007/2008 w odpowiednich punktach
kontaktowych w Warszawie, Pradze (dla Czech i Słowacji) oraz Budapeszcie upływa 19 grudnia 2006 r. Decydująca jest data stempla pocztowego. Informacji i porad dotyczących aplikacji udzielają wyłącznie
wymienione punkty kontaktowe.
Wymagane dokumenty:
Wnioski przesłane pocztą internetową nie będą uwzględniane.
Spośród kandydatów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier będzie wyłonionych 25 osób, które zostaną następnie zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się w terminie 12-16 marca 2007 r. Rozmowy dla kandydatów z Polski odbędą się w Warszawie, natomiast rozmowy dla kandydatów z Czech, Słowacji i Węgier w Pradze. Wybrani kandydaci zostaną powiadomieni o przyznaniu stypendium w kwietniu 2007 r.
Dla uczestników z Polski:
Informacje oraz formularze umożliwiające ubieganie się o udział w programie można znaleźć na stronie internetowej Centrum Stosunków Międzynarodowych www.csm.org.pl lub otrzymać w CSM. CSM przyjmuje także dokumenty od kandydatów z Polski i z Węgier.
szczegółowe informacje:
Centrum Stosunków Międzynarodowych
Program Stypendialny Fundacji im. Roberta Boscha dla młodych kadr kierowniczych z Europy Środkowej
ul. Emilii Plater 25
00-688 Warszawa
Polska
tel.: (+48) 22 / 629 38 98
fax: (+48) 22 / 646 52 58
www.mitteleuropastipendien@csm.org.pl
www.csm.org.pl
źródło: www.zpp.pl