BŁĘDY W REALIZACJI KONTROLI ZARZĄDCZEJ W ŚWIETLE WYNIKÓW KONTROLI
BŁĘDY W REALIZACJI KONTROLI ZARZĄDCZEJ
W ŚWIETLE WYNIKÓW KONTROLI
ADRESACI SZKOLENIA
Kierownicy jednostek, dyrektorzy, główni księgowi, skarbnicy, sekretarze, audytorzy wewnętrzni, koordynatorzy kontroli zarządczej i pozostali pracownicy odpowiedzialni za organizację pracy, gospodarkę finansową oraz procedury kontrolne w jednostkach sektora finansów publicznych.
CEL SZKOLENIA
Celem szkolenia jest pomoc uczestnikom w ocenie i poprawie systemu kontroli zarządczej stosowanego w reprezentowanych przez nich jednostkach w świetle wyników kontroli realizacji kontroli zarządczej przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz inne organy.
METODA
Wykład w oparciu o prezentację, dyskusja, analiza przykładowych wystąpień pokontrolnych oraz przykładów zgłaszanych przez uczestników szkolenia. Możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji.
WYKŁADOWCA
Prawnik, ekspert w zakresie finansów publicznych i środków unijnych, konsultant podatkowy, doktorant w Katedrze Prawa Finansowego UMCS, wykładowca prawa finansowego, autor publikacji opublikowanych m.in. na łamach „Przeglądu Podatkowego". Doradca organów wykonawczych JST oraz innych kierowników jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prowadzenia gospodarki finansowej, środków unijnych, zamówień publicznych, zarządzania i organizacji oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wybrane szkolenia z zakresu finansów publicznych prowadzone w ostatnich latach przez wykładowcę:
- Finanse publiczne w praktyce – cykl szkoleń 2009-2014 r.,
- Kontrola zarządcza w jednostkach sektora publicznego – cykl szkoleń 2010-2014 r.,
- Zarządzanie ryzykiem w sektorze publicznym – cykl szkoleń 2010-2014 r.,
- Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – cykl szkoleń 2008-2014 r.,
- Budżet zadaniowy – cykl szkoleń 2010-2014 r., w tym szkolenia w ramach projektu szkoleniowego Ministerstwa Finansów,
- Zamówienia publiczne do 30 000 euro – cykl szkoleń 2010-2014 r.
PROGRAM SZKOLENIA
1.Kontrole Najwyższej Izby Kontroli, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i innych organów dotyczące realizacji kontroli zarządczej:
- najczęstsze nieprawidłowości w zakresie realizacji kontroli zarządczej,
- najczęstsze uwagi i wnioski organów kontrolnych dotyczące m.in. zarządzania ryzykiem, określania celów i planowania zadań, zakresów czynności pracowników, udzielania zamówień publicznych, ochrony zasobów, przestrzegania etyki.
2.Błędy dotyczące zakresu podmiotowego kontroli zarządczej:
- osoby odpowiedzialne za realizację kontroli zarządczej,
- osoby realizujące kontrolę zarządczą,
- przypisanie poszczególnym osobom obowiązków z zakresu kontroli zarządczej,
- rola kierownika jednostki, przełożonych komórek organizacyjnych, działu kontroli wewnętrznej, audytora wewnętrznego, głównego księgowego i pozostałych pracowników jednostki.
3.Błędy dotyczące zakresu przedmiotowego kontroli zarządczej:
- rola kontroli finansowej i kontroli wewnętrznej w systemie kontroli zarządczej,
- działania służące osiąganiu celów i realizacji zadań a obszary kontroli zarządczej określone w ustawie.
4.Błędy dotyczące adekwatności, skuteczności i efektywności istniejących i wprowadzanych mechanizmów kontroli zarządczej:
- znaczenie istnienia formalnego systemu zarządzania ryzykiem,
- ocena istniejących w jednostce procedur pisemnych i dobrych praktyk a niezbędne zmiany.
5.Błędy w zakresie monitorowania i dokumentowania realizacji kontroli zarządczej:
- nadzór nad bieżącym wykonywaniem zadań a monitorowanie systemu kontroli zarządczej w jednostce oraz w jednostkach podległych i nadzorowanych,
- źródła informacji o stanie kontroli zarządczej,
- zakres podmiotowy i przedmiotowy samooceny kontroli zarządczej.
6.Błędy w zarządzaniu popełniane w poszczególnych obszarach realizacji kontroli zarządczej:
- środowisko wewnętrzne: etyka, kompetencje, struktura, organizacja pracy, delegowanie,
- cele i zarządzanie ryzykiem: rozróżnienie celów i zadań, określanie celów strategicznych i operacyjnych, określanie i monitorowanie mierników, identyfikacja ryzyk, analiza i ocena ryzyka, próg akceptowalności ryzyka, monitorowanie poziomu ryzyk i skuteczności przeciwdziałań, zrozumiałość rejestru ryzyk,
- mechanizmy kontroli: ustalenie istniejących mechanizmów kontrolnych i określanie nowych przeciwdziałań, adekwatność w stosunku do potrzeb/problemów w jednostce,
- informacja i komunikacja: pozyskiwanie i przepływ informacji, komunikacja pisemna ustna, pisemna i elektroniczna, udostępnianie informacji publicznej, ocena efektów pracy.
7.Analiza przykładowych wystąpień pokontrolnych oraz praktyk stosowanych w jednostkach reprezentowanych przez uczestników szkolenia.
CENA SZKOLENIA
430 zł
cena szkolenia zawiera:
- komplet materiałów szkoleniowych,
- certyfikaty dla uczestników szkolenia,
- przerwy kawowe, obiad.
Powyższa cena jest ceną netto. Szkolenia finansowane przynajmniej w 70 % ze środków publicznych są zwolnione z VAT, w pozostałych przypadkach do kwoty netto doliczamy VAT 23 %.
WARUNKIEM UDZIAŁU W SZKOLENIU JEST PRZESŁANIE FAXEM WYPEŁNIONEGO FORMULARZA NA NR (22) 872-14-85 LUB E-MAILEM NA ADRES SZKOLENIA@ACC.NET.PL, DOSTĘPNEGO NA STRONIE:
www.acc.net.pl
Rezygnacji należy dokonać w terminie do 6 dni roboczych przed szkoleniem.
Szkolenia zamknięte (wewnętrzne) organizowane na zlecenie Klienta charakteryzują się dopasowaniem do indywidualnych potrzeb szkoleniowych zleceniodawcy.
ORGANIZATOR:
ACC TRAINING & CONSULTING GROUP
www.acc.net.pl
szkolenia@acc.net.pl
tel/fax: 22 872 14 85
- Certyfikat udziału
- Przerwa kawowa
- Lunch
- Materiały szkoleniowe
Slaskie
Katowice Centrum
Dworcowa 9