Nowy obraz upadłości konsumenckiej – otwarcie prawnych możliwości oddłużenia osób fizycznych nie prowadzących działalność gospodarczej poprzez wykorzystanie znowelizowanych przepisów PUiN
WYKŁADOWCY
Janusz Płoch – sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, przewodniczący Wydziału VIII Gospodarczego dla spraw upadłościowych i naprawczych. Od 1988 r. arbiter Okręgowej Komisji Arbitrażowej w Krakowie. W latach 1993-1996 członek komisji kodyfikacyjnej nad reformą Prawa Upadłościowego powołanej przez Departament Prawny Ministerstwa Sprawiedliwości Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. W listopadzie 2002 r. brał udział w charakterze konsultanta w pracach podkomisji sejmowej nad rządowym projektem ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W lutym 2009 r. brał udział w charakterze konsultanta w pracach komisji senackiej nad rządowym projektem nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Obecnie zasiada w komisji Ministerstwa Sprawiedliwości pracującej nad nowelizacją przepisów prawa upadłościowego i naprawczego. Od roku 1991 jako wykładowca zajmuje się działalnością dydaktyczną z zakresu prawa gospodarczego, specjalizując się w tematyce prawa upadłościowego, układowego oraz naprawczego.
PROGRAM
Szkolenie prowadzone w formie panelu wykładowo-dyskusyjnego adresowane jest do:
- osób fizycznych nieprowadzącym działalność gospodarczą mających trudności w realizacji swoich zobowiązań;
- banków, prywatnych przedsiębiorców;
- prawników i ekonomistów;
- osób zajmujących się windykacją najczęściej występujących u osób fizycznych zobowiązań, ze szczególnym uwzględnieniem banków, Urzędów Skarbowych, itp wierzycieli.
Opis i podstawa prawna
Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące znowelizowanych ustawą z dnia 29.08.2014 roku przepisów prawa upadłościowego i naprawczego w zakresie "oddłużenia osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej" (Dz. U. z 30.09.2014 roku, poz. 1306).
Cel i założenia programowe:
Ustawą z dnia 5.12.2008 roku ustawodawca nowelizując przepisy prawa upadłościowego i naprawczego wprowadził do polskiego porządku prawnego "upadłość konsumencką", która obowiązuje od dnia 31.03.2009 roku. Ponad pięcioletni okres stosowania tych przepisów wskazuje na wiele trudności w wykorzystaniu procedury upadłościowej dla tego typu osób, co mija się z oczekiwaniami dłużników. Stąd też ustawodawca ustawą z 29.08.2014 roku, (która zacznie obowiązywać z dniem 31.12.2014 roku), zdecydował się na modyfikację i znaczną liberalizację przepisów dotyczących upadłości osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej -"tzw. upadłości konsumenckiej".
Celem szkolenia będzie przybliżenie uczestnikom niezbędnych wiadomości dotyczących nowych rozwiązań w zakresie upadłości konsumenckiej i możliwości wykorzystania tej konstrukcji prawnej dla umorzenia zobowiązań niewypłacalnych osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wskazane będą podstawy formalne i materialnoprawne ogłoszenia upadłości, jego przebieg, jak i skutki prawne związane z tokiem każdego etapu postępowania. Porównawczo przedstawiony zostanie również schemat możliwości umorzenia części zobowiązań przez prywatnych przedsiębiorców.
Analiza treści dotychczasowych przepisów jak i znowelizowanej wersji ustawy, pozwala stwierdzić, że jest to nadal trudny do przeprowadzenia proces, wymagający od dłużnika dobrego przygotowania, nastawienia i cierpliwości. Bez dobrego zrozumienia zasad wiążących ze skutkami ogłoszenia upadłości oraz bez kompleksowego poznania wszystkich warunków potrzebnych do zaspokojenia wierzycieli, ustalenia planu spłaty pozostałych zobowiązań i następnie umorzenia niezaspokojonych wierzytelności, rzadko która osoba będzie mogła osiągnąć planowany przez ustawodawcę efekt oddłużenia.
Szczególna uwaga poświęcona będzie skutkom ogłoszenia upadłości tak co do osoby i majątku dłużnika jak i spraw związanych z wpływem upadłości na aspekty majątkowe małżeńskie upadłego.
Z punktu zaś wierzycieli niewypłacalnych dłużników, istotne jest zrozumienie zagrożenia jaki może nieść niewłaściwe wykorzystanie tej procedury przez nieuczciwych dłużników i umiejętne przeciwdziałanie takiemu zachowaniu.
Program szkolenia pozwoli udzielić odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania. Przewiduje się omówienie m.in. następujących zagadnień:
- zasady i schemat przebiegu postępowania upadłościowego wobec "konsumentów" i przedsiębiorców – analiza porównawcze w kontekście pozycji wierzycieli upadłego, w tym zabezpieczonych rzeczowo na jego majątku;
- znowelizowane podstawy prawne umorzenia zobowiązań upadłego przedsiębiorcy i konsumenta – różnice w stosunku do dotychczasowych rozwiązań;
- ocena zachowań dłużnika z punktu widzenia właściwego uprawdopodobnienia przesłanek do ogłoszenia jego upadłości – jak prawidłowo sporządzić wniosek o ogłoszenie upadłości;
- rola syndyka masy upadłości i skutki ogłoszonej upadłości m.in. wobec dłużnika, jego majątku oraz małżonka;
- skutki ogłoszenia upadłości zmierzające do jak najpełniejszego odtworzenia majątku upadłego oraz środki przymusu i sankcje wobec upadłego niepodporządkowującego się skutkom ogłoszonej upadłości;
- w jaki sposób wierzyciel może zapewnić sobie udział w postępowaniu oraz tryb likwidacji majątku upadłego; zaspakajania wierzycieli, ustalenie spłaty, a następnie umorzenia zobowiązań.
- możliwości kontroli działań syndyka oraz przebiegu całego przebiegu postępowania upadłościowego, z punktu widzenia zabezpieczenia interesów upadłego i wierzycieli.
- podsumowanie nowego obrazu upadłości konsumenckiej – otwarcie prawnych możliwości oddłużenia osób fizycznych zaproponowane w ramach nowelizacji przepisów puin.
KOSZT UDZIAŁU: 700 zł + 23% VAT
System rabatowy dla stałych Klientów:
- 10% dla Klientów Wolters Kluwer
- 5% z tytułu zgłoszenia na szkolenie 2 i więcej osób z jednej firmy
- 5% dla Klientów, którzy wzięli udział w szkoleniach Wolters Kluwer w 2013 r.
- 6 osoba gratis z tytułu zgłoszenia na szkolenie 5 osób z jednej firmy
Informujemy, że dla opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznych koszt szkolenia zwolniony jest z podatku VAT. Uczestników, których dotyczy zwolnienie z podatku VAT prosimy o dołączenie do zgłoszenia na szkolenie stosowanego oświadczenia podpisanego przez osoby upoważnione do zaciągania zobowiązań na rzecz danej instytucji. W przypadku braku oświadczenia do w/w stawki doliczmy 23% VAT.
Oświadczenie VAT – o finansowaniu ze środków publicznych – pobierz doc >>
Koszt obejmuje:
- serwis kawowy i lunch
- materiały
- zaświadczenie ukończenia szkolenia
SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI UDZIELI
Dominika Telega
tel. 22 535 83 16
tel. 022 535 83 23
fax. 022 535 81 34
e-mail: dtelega@wolterskluwer.pl , e-mail: arozko@wolterskluwer.pl
lub e-mail: szkolenia@wolterskluwer.pl
- Przerwa kawowa
- Lunch
- Materiały szkoleniowe