Przewodniczący Komisji, José Manuel Barroso powiedział: „Przedstawiamy dziś ambitny harmonogram prac na 2009 r. Będziemy dążyć do konsolidacji wyników, jakie osiągnęliśmy w ciągu ostatnich czterech lat, koncentrując się na przynoszeniu konkretnych korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom europejskim. Komisja określi priorytety swoich działań, aby podjąć odpowiednie kroki w dobie kryzysu finansowego i zająć się problemami, jakie leżą na sercu naszym obywatelom, a mianowicie kwestiami zmian klimatycznych, migracji i rozwoju, dzięki czemu Europa będzie nadal miała wpływ na skutki globalizacji.”
Program prac na 2009 r. dotyczy różnego rodzaju wyzwań: po pierwsze, jest to rok specyficzny – w maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a obecna Komisja zakończy swoją kadencję. W ostatnim okresie działalności skupi się więc ona na wdrażaniu uprzednio nakreślonej wizji w dziedzinach takich jak energia, zmiany klimatyczne, migracja i polityka społeczna. Równocześnie Komisja odgrywa pierwszoplanową rolę w działaniach na rzecz zażegnania kryzysu finansowego i przezwyciężenia recesji gospodarczej. W rezultacie powstał konkretny i wyważony program prac, obejmujący 12 inicjatyw strategicznych, 37 inicjatyw priorytetowych oraz 33 propozycje uproszczeń i wycofanie 20 wniosków.
Priorytetowe działania koncentrują się na czterech następujących dziedzinach:
wiele z proponowanych środków to kontynuacja działań Komisji skierowanych bezpośrednio do obywateli. Zaliczyć do nich można specyficzne działania mające wspierać obywateli jako konsumentów oraz główne nowe kierunki polityki w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Szczególny nacisk zostanie położony na walkę z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością.
Głównym wydarzeniem w 2009 r. będzie prezentacja przeglądu budżetu – ważny wkład w dyskusję na temat kształtu przyszłych priorytetowych celów Unii Europejskiej i sposobu ich finansowania. Będzie to najważniejsza rzecz, jaką pozostawi po sobie obecna Komisja.
W 2009 r. priorytetowym celem legislacyjnej działalności Komisji pozostanie propagowanie prostszego i skuteczniejszego otoczenia regulacyjnego, pozbawionego niepotrzebnych obciążeń administracyjnych. W programie określono konkretne działania w zakresie uproszczenia w różnorodnych dziedzinach – od rolnictwa po ochronę środowiska i od księgowości po transport, jak również w zakresie wycofywania wniosków oczekujących na przyjęcie.
Rok 2009 będzie pierwszym rokiem, w którym na mocy wspólnej deklaracji w sprawie partnerskiego procesu komunikowania na temat Europy Rada Ministrów, Parlament Europejski i Komisja będą ustalać międzyinstytucjonalne priorytety w zakresie komunikowania.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo TUTAJ >>>