Uczestnicy Forum wysłuchali łącznie 14 prezentacji i szerszych wystąpień związanych bezpośrednio z tematyką Forum oraz dwóch prezentacji wprowadzających do dwóch sesji kotła dyskusyjnego.
Doskonałym wstępem do obrad Forum była prezentacja prof. dr hab. inż. Wojciecha Cellarego z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu – o „Przekraczaniu granic …” czyli m.in. konieczności tworzenia przez rząd gospodarki bazującej na wiedzy i społeczeństwa umiejącego wiązać dane oraz informacje, by budować wiedzę. Kluczem jest działanie ponadresortowe. Sprawna e-Administracja będzie kreatorem rynku m.in. dla biznesu.
Dr inż. Wacław Iszkowski (prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji) prezentował zderzenie ambicji i rzeczywistości – m.in. uświadamiał, że nakłady na teleinformatyzację mogą być tylko proporcjonalne do realnych przychodów mieszkańców, przy czym im mieszkańcy są biedniejsi, tym mniej mogą (i chcą) przeznaczyć na inwestowanie w teleinformatyzację, w tym w dostęp do Internetu. Powodzenie Strategii Informatyzacji upatruje natomiast w jej prostym, hasłowym odwołaniu się do potrzeb społecznych, nieprzeszkadzaniu naturalnemu rozwojowi i tworzeniu możliwości, z których ludzie będą chętnie korzystali, bo ułatwi im to codzienne życie jak np. karta kredytowa, bankomat i płatności przez sieć.
W sesji „Prawo i bezpieczeństwo usług i dokumentów elektronicznych – bariery, zagrożenia, dobre praktyki” dr inż. Jacek Piotrowski (Grupa Sygnity) prezentował przełamywanie barier na przykładzie portalu informacyjnego dla stron postępowania sądowego – SINUS. Borys Stokalski (Infovide-Matrix SA) ostrzegał przed niebezpieczeństwem hamowania zmian (utrwalania status quo) przez dokument elektroniczny. Omawiając „Prawo i bezpieczeństwo przekazu medycznych danych osobowych zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej i polskim ustawodawstwem”, Leszek Sikorski (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia) mówił, że dziś w Polsce te sprawy reguluje nie ustawa – jak wymaga tego UE – a akty niższego rzędu. Zmiana tego stanu rzeczy jest w gestii ministra zdrowia. Jednocześnie badania społeczne (przeprowadzone we Wrocławiu) wykazują, że pacjenci mają duże zaufanie do przetwarzania danych medycznych i nie powinni blokować rozwoju takich systemów. W sesji tej, mówiąc o bezpieczeństwie, występowali także przedstawiciele DGT (rozwiązania łącznościowe wykorzystywane przez wojsko w Iraku i Afganistanie), IBM Polska i S&T Services Polska.
|
W kolejnej sesji „Technologia dla usług i dokumentów elektronicznych – architektura, narzędzia i doświadczenia” prezentowano problemy, na jakie napotykają projektujący i realizujący systemy. Tomasz Matysik (Comarch SA) prezentował już uruchomione usługi ePUAP. Cezary Aniśko i Paweł Walczak (Microsoft) podkreślali, że systemy te budowane muszą być z myślą o ułatwieniu życia przede wszystkim obywatelom. Duże poruszenie i niedowierzanie wywołała prezentacja Adama Szwajkajzera (Software AG Polska) z pilotowego wdrożenia systemu do obsługi elektronicznego dowodu osobistego w Hiszpanii – wydawany jest w czasie jednej wizyty obywatela w urzędzie – w czasie 16 minut. Prezentowano również doświadczenia w zakresie Governance, Risk and Compliance (Oracle Polska), zarządzania portfelem aplikacji (Sybase Polska) i zarządzania cyklem życia informacji elektronicznych (Symantec Poland).
Drugi dzień Forum wypełniły w całości dwa tematy kotła dyskusyjnego. Pierwszy dotyczył większej skuteczności w absorpcji przez administrację funduszy unijnych na projekty informatyczne w administracji. Drugim tematem była prezentacja stanu i wyników dotychczasowej dyskusji międzyresortowej, środowiskowej i społecznej nad projektem Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (opracowanej w lipcu br.).
Wykorzystanie funduszy UE – ekspertyza PTI i PIIT
Wprowadzeniem do pierwszego tematu dyskusji były zaprezentowane przez rzeczoznawców PTI Pawła Heniga (kierownik zespołu realizującego temat) i Tadeusza Rogowskiego wyniki ekspertyzy nt. „Realizacja projektów informatycznych przez administrację publiczną na podstawie doświadczeń wynikających z wdrażania działania 1.5 SPO WKP”. Ekspertyza przygotowana została na zamówienie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR), którego przedstawiciele przysłuchiwali się dyskusji.
W dyskusji stwierdzono, że należy jak najszerzej upowszechnić wyniki pracy rzeczoznawców, szczególnie wobec zaczynającej się w administracji publicznej kolejnej tury realizacji projektów informatycznych finansowanych ze środków unijnych oraz, że podobną ekspertyzę należy wykonać po zakończeniu wszystkich badanych w niej projektów. Analizowano m.in. prace dotyczące systemów: PESEL2, Geoportal.gov.pl, e-Norma, e-PUAP, e-Deklaracje, zintegrowana platforma usługowa Urzędu Patentowego, e-Nadzór Budowlany, System interaktywnej elektronicznej obsługi informatyczno-statystycznej dla rynku energii, e-GIODO, system precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG/EUPOS, Rejestr Dawców Krwi, System obiegu dokumentów w jednostkach administracji morskiej, e-Urząd Wojewódzki.
|
Celem ekspertyzy było określenie głównych barier realizacji dużych projektów informatycznych przez administrację publiczną oraz stworzenie katalogu rekomendacji działań koniecznych dla usprawnienia realizacji projektów informatycznych w administracji publicznej w perspektywie 2007-2013.
Stwierdzono częste występowanie błędów realizacji, takich jak:
1. mało szczegółowa ocena zdolności beneficjentów do realizacji projektów,
2. zbyt ogólne lub zbyt szczegółowe określenie przedmiotu zamówienia,
3. formułowanie wymagań, które w rzeczywistości nie są istotne,
4. niedostosowanie wymagań do rzeczywistych potrzeb,
5. niewłaściwa reakcja Zamawiającego na protesty,
6. podatność na zmiany kadrowe o charakterze politycznym.
Eksperci podają również szereg zaleceń dotyczących trybu oceny wniosków o dofinansowanie, sposobu opisu przedmiotu zamówienia, formułowania wymagań w stosunku do Wykonawców, kalkulacji zamówień i stosowania zamówień uzupełniających. Zalecenia zawarte w ekspertyzie MRR wysłało do zainteresowanych jednostek administracji publicznej.
Stwierdzono również, że jednym z głównych warunków powodzenia projektu jest stabilny zespół – w praktyce się o tym zapomina – zaś słabą stroną prowadzonych projektów jest zarządzanie ryzykiem oraz zarządzanie zmianą w projekcie.
W dyskusji padły nawet głosy, że w świetle obowiązujących przepisów i praktyki administracja nie ma prawa do podejmowania ryzyka, co bardzo źle odbija się na realizacji i jakości projektów.
W dyskusji pojawił się również wątek skuteczności wykorzystania funduszy unijnych przez sektor IT dla administracji – co prawda dziś jest on na poziomie 80% jednak szacuje się, że w trakcie przygotowywania i realizacji projektów zredukowano zapotrzebowanie na dofinansowanie o ok. 60% pierwotnie planowanych środków. Fundusze te przesunięte zostały przez MRR na realizację nieinformatycznych projektów. Stwierdzono, że jest to duża strata dla branży IT i trzeba z niej wyciągnąć wnioski przy sięganiu po kolejne fundusze unijne.
Strategia Społeczeństwa Informacyjnego
Pierwsza odsłona Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego opracowana została w połowie lipca br. i od tego momentu prowadzone są konsultacje i dyskusje środowiskowe. Wprowadzeniem do dyskusji była prezentacja Włodzimierza Marcińskiego (Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w MSWiA).
Zespół przygotowujący Strategię, chcąc uzyskać jak najwięcej różnych punktów widzenia i opinii, zdecydował się na bardzo szerokie konsultacje, co pozwoliłoby na traktowanie Strategii jako „społecznej” i wzmocniłoby jej trwałość. Konsultowanie jest dobrą praktyką europejską. Absolutnym novum w dyskusji jest wykorzystanie badań ankietowych internautów prowadzonych przez PBI wspólnie z 5 portalami: Onet.pl, Interia.pl, WP.pl, O2.pl, Gazeta.pl. Wiadomo już, że na ankietę odpowiedziało 3600 respondentów – znacznie więcej niż na inne tego typu ankiety internetowe.
W trakcie konsultacji pojawiły się bardzo obiecujące pomysły i inicjatywy – np. środowiska bibliotekarzy.
W październiku br. odbędzie się prezentacja strategii, uwzględniającej uwagi uzyskane w trakcie konsultacji, a w listopadzie/grudniu planowane jest jej przyjęcie przez rząd. Planowany jest również coroczny audyt realizacji Strategii i jej ewentualne korekty.
W dyskusji padały głosy, że Strategia Społeczeństwa Informacyjnego – musi być prosta i zrozumiała dla każdego obywatela – tak, by obywatele widzieli w niej korzyści dla siebie. Stwierdzono również, że może czas porzucić tę nazwę – a budować strategię Nowoczesnego Państwa (sprawnie zarządzanego z nowoczesną administracją) i Nowoczesnego Społeczeństwa mającego dostęp i umiejącego korzystać z nowoczesnych usług bazujących na Internecie i informatyce.
Honorowa Nagroda im. Marka Cara
Na XIV Forum Teleinformatyki w Legionowie, po raz siódmy wręczona została honorowa Nagroda im. Marka Cara, tragicznie zmarłego, jednego z pomysłodawców Forum i twórcy celnego rozwinięcia angielskiego skrótu WWW – Wszechnica Wiedzy Wszelakiej.
Nagroda jest wyróżnieniem wybitnych osiągnięć w tworzeniu warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Tegorocznymi Laureatami są dr inż. Grzegorz Bliźniuk, były Podsekretarz Stanu w MSWiA i prof. dr hab. inż. Jerzy Nawrocki, Dziekan Wydziału Informatyki i Zarządzania w Politechnice Poznańskiej.
Honorowi Patroni tegorocznego Forum: Grzegorz Schetyna, Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowy Bank Polski. Organizatorem Forum jest: BizTech Konsulting.