Ekspertyza będzie wprowadzeniem do odbywającego się drugiego dnia Forum (19.09) kotła dyskusyjnego „Czy i jak można lepiej wykorzystać środki na projekty IT – studium przypadków”.
Ekspertyza przygotowana została prze z rzeczoznawców Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI) i Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) na zamówienie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Ekspertyza analizuje realizację projektów informatycznych przez administrację publiczną na podstawie doświadczeń wynikających z wdrażania działania 1.5 SPO WKP współfinansowanego z funduszy unijnych.
Autorami są: Paweł Henig (PTI) – kierownik zespołu, Agnieszka Miałkowska (PIIT), Michał Rogalski (PIIT) i Tadeusz Rogowski (PTI).
Pełny tekst ekspertyzy uczestnicy otrzymają wraz z materiałami konferencyjnymi i certyfikatem potwierdzający udział merytoryczny w Forum.
Co znajduje się w ekspertyzie?
Bariery i katalog dobrych praktyk
Celem ekspertyzy było z jednej strony określenie podstawowych barier dla realizacji dużych projektów informatycznych przez administracje publiczną poprzez analizę czynników, które doprowadziły do trudności skutkujących znacznym zmniejszeniem zakresu projektów w działaniu 1.5 SPO-WKP.
Z drugiej zaś strony, celem ekspertyzy było stworzenie katalogu rekomendacji koniecznych do wdrożenia dla zapewnienia usprawnienia realizacji projektów informatycznych w administracji publicznej w perspektywie finansowej 2007-2013.
Rekomendacje te stworzą katalog tzw. Dobrych Praktyk czyli wskazówek i zaleceń jak w przyszłości skutecznie realizować podobne zadania i projekty.
Dane źródłowe
Ekspertyza powstała na podstawie materiałów źródłowych otrzymanych z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz beneficjentów programu SPO WKP działanie 1.5, dotyczących m.in.:
Ankiety i osobista weryfikacja
Autorzy raportu przeprowadzili także badanie ankietowe bezpośrednio u beneficjentów m.in. takich projektów jak:
Zespół ekspercki miał również dostęp do wielu dokumentów dodatkowych w tym, do dokumentacji przetargowej wspomnianych projektów. Dodatkowo eksperci spotykali się osobiście z beneficjentami programu SPO WKP 1.5. Podczas spotkań szczegółowo zaprezentowano ekspertom problemy związane z wdrożeniem badanych projektów oraz omówiono dalsze plany związane z utrzymaniem i rozbudową rozwiązań, które powstały w ramach powyższych projektów.
Ponadto rzeczoznawcy uczestniczyli w przeglądzie postępu projektów zorganizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (pełniącego funkcję monitorującą dla powyższych projektów) wspólnie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.
Pierwsze wnioski – katalog barier
Bariery realizacyjne pogrupowane zostały następująco:
Katalog Dobrych Praktyk
Zalecenia czyli katalog dobrych praktyk zawiera:
Szczegóły ekspertyzy przedstawione zostaną na Forum – serdecznie zapraszamy do udziału.
Szczegółowa agenda Forum i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie www.forumti.pl