Ogólnym celem Life+ jest przyczynianie się do wdrażania, aktualizacji oraz rozwoju wspólnotowej polityki i prawodawstwa w dziedzinie środowiska, w tym w zakresie uwzględniania kwestii środowiskowych w innych politykach, a tym samym przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju.
LIFE+ składa się z trzech komponentów:
LIFE+ Przyroda i różnorodność biologiczna
Główny cel: Ochrona, zachowanie, przywrócenie, obserwacja i ułatwianie funkcjonowania naturalnych systemów, siedlisk oraz dzikiej flory i fauny, w celu powstrzymania utraty różnorodności biologicznej, w tym różnorodności zasobów genetycznych w UE do roku 2010.
LIFE+ Polityka środowiskowa i zarządzanie środowiskiem
Główne cele:
Lasy: Utworzenie, w szczególności w ramach sieci koordynacji UE, zwięzłej lecz szczegółowej bazy informacji istotnych dla polityki dotyczącej lasów w odniesieniu do zmian klimatu (wpływ na ekosystemy leśne, jego łagodzenie, efekty zastąpienia), różnorodności biologicznej (informacja podstawowa i chronione obszary leśne), pożarów lasów, stanu lasów i ich funkcji ochronnych (woda, gleba i infrastruktura), a także przyczynianie się do ochrony lasów przed pożarami.
Wnioski można składać w odniesieniu do wszystkich powyższych tematów, jednak Komisja będzie preferować zwłaszcza wnioski dotyczące zmian klimatu.
LIFE+ Informacja i komunikacja
Główny cel: Rozpowszechnianie informacji i podnoszenie świadomości na temat kwestii dotyczących środowiska, w tym zapobiegania pożarom lasów; wsparcie środków towarzyszących, takich jak działania i kampanie komunikacyjne, kampanie, konferencje i szkolenia, w tym szkolenia dotyczące zapobiegania pożarom lasów.
Wnioski można składać w odniesieniu do wszystkich tematów wymienionych wyżej, jednak Komisja będzie szczególnie preferować wnioski dotyczące powstrzymania utraty różnorodności biologicznej.
Wysokość współfinansowania UE na poszczególne przedsięwzięcia LIFE+ Projekty z dziedziny ochrony przyrody i różnorodności biologicznej – wsparcie finansowe Wspólnoty wynosi maksymalnie 50 % kosztów kwalifikowalnych.
W odniesieniu do wniosków dotyczących siedlisk lub gatunków priorytetowych określonych w dyrektywie „ptasiej” i dyrektywie „siedliskowej” zastosować można wyjątkowo maksymalną stawkę współfinansowania w wysokości 75 %.
LIFE+ Polityka środowiskowa i zarządzanie środowiskiem – wysokość wsparcia finansowego Wspólnoty wynosi maksymalnie 50 % kosztów kwalifikowalnych.
LIFE+ Informacja i komunikacja – wysokość wsparcia finansowego Wspólnoty wynosi maksymalnie 50 % kosztów kwalifikowalnych.
Wnioskodawcami mogą być podmioty prywatne i publiczne (w tym administracja publiczna różnego szczebla) mające siedzibę w jednym z krajów UE.
Aplikacje należy składać właściwym organom krajowym do dnia 21 października 2008r. Wnioski zostaną przekazane organom krajowym w państwie członkowskim, w którym zarejestrowany jest beneficjent. Następnie organy krajowe przekażą wnioski Komisji do dnia 5 stycznia 2009 r.
Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod adresem internetowym programu LIFE: http://ec.europa.eu/environment/life/funding/lifeplus.htm
Komisja Europejska przewiduje organizację warsztatów szkoleniowych dla zainteresowanych instytucji w krajach członkowskich w okresie od lipca do listopada 2008r.
Informacji udziela również krajowy punkt kontaktowy LIFE w Ministerstwie Środowiska.
Departament Infrastruktury i Środowiska
ul. Wawelska 52/54
PL- 00922 Warszawa
Tel: 022 57 92 417
źródło: www.mos.gov.pl, www.ekoportal.pl