Likwidacja barier architektonicznych w urzędach, ośrodkach kultury i pomocy oraz domach opieki czy bibliotekach stała się ogólnie wymaganym standardem. Co jednak z internetowymi serwisami publicznymi tych instytucji, które w domyśle mają ułatwiać kontakt i zdobycie informacji, a często stanowią barierę nie do przejścia dla osób niepełnosprawnych, starszych czy słabiej wykształconych?
Do końca maja 2015 roku wszystkie instytucje finansowane ze środków publicznych mają obowiązek prawny dostosować swoje strony dla osób z niepełnosprawnością zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Obowiązek ten wynika z Rozporzadzenia Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. Niestety jeszcze wiele instytucji publicznych nie zdaje sobie sprawy w ogóle z istnienia takiego rozporządzenia – przyznaje Jakub Król z Fundacji Media 3.0, specjalista od ICT dla osób niepełnosprawnych.
Mając wątpliwości czy rzeczywiście istnieje potrzeba przeprowadzania zmian na stronach instytucji publicznych wystarczy odłączyć myszkę od swojego komputera i spróbować poruszać się po internecie tylko z poziomu klawiatury. Możliwe? Nie wszędzie. To tylko jeden z elementów wykluczajacych cyfrowo ponad 15% społeczeństwa (osób niepełnosprawnych). Publiczne strony internetowe pełne są tego typu pułapek do których należą m.in. publikacja grafik bez opisów, filmów bez napisów, nie wspominając o możliwości powiększenia czcionki czy włączenia kontrastu tła czy publikacji treści zrozumiałej dla osób nie będących specjalistami.
Dostosowanie strony publicznej do wymogów prawnych nie powinno być odbierane przez instytucje w kategoriach przykrego obowiązku. Jest to zmiana konieczna zarówno z punktu widzenia społecznego i wizerunkowego. Spełnienia standardów dostępności to krok do ułatwienia życia wszystkim – zarówno niepełnoprawnym, osobom starszym czy słabiej wykształconym, na której skorzysta każda instytucja publiczna czy organizacja pozarządowa – mówi Sylwia Mazurek z Otwórzstrone.pl.
Jeszcze do końca roku każda instytucja publiczna może skorzystać z dofinansowania do modyfikacji swojej strony w ramach projektu otwórzstrone.pl prowadzonego przez Fundację Media 3.0. – Wystarczy wejść na stronę otwórzstrone.pl i wypełnić formularz lub napisać do nas e-maila. Udzielimy wszelkich informacji. W naszej fundacji pracują specjaliści z zakresu ICT dla osób niepełnosprawnych, zdobywający za swoją pracę nagrody na całym świecie – zapewnia Sylwia Mazurek.