Na opis przyjętych zasad rachunkowości (politykę) jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych powinna zatem składać się stosowna dokumentacja i powinna ona zawierać:
Osobą odpowiedzialną za opracowanie powyższej dokumentacji – polityki rachunkowości jest kierownik jednostki, który ustala ją w formie pisemnej i aktualizuje. W przyjętych zasadach rachunkowości kierownik dokonuje wyboru alternatywnych rozwiązań przewidzianych ustawą, jeżeli nie zostały już określone w szczególnych zasadach. Kierownik może przyjąć do stosowania uproszczenia, jak również może stosować Krajowe Zasady Rachunkowości, a w przypadku ich braku – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.
Podstawą do opracowania zakładowego planu kont dla państwowych i samorządowych jednostek budżetowych i ich gospodarstw pomocniczych oraz zakładów budżetowych jest wykaz kont podany w jednolitym planie kont dla tych jednostek, który stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z 28.7.2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020), natomiast podstawą do opracowania planu kont dla organu finansowego jest załącznik nr 1 do tego rozporządzenia.
Elżbieta Iglińska,
Naczelnik Wydział Finansowego Urzędu Miasta Sopotu
Wzór polityki rachunkowości wraz ze wszystkimi załącznikami znajdą Państwo klikając na
www.portalrb.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1339&Itemid=192